Fasádní obklady z přírodního kamene se staly velkým hitem. Velmi dobře vyniknou zejména v kombinaci s čistě bílou vápennou omítkou, čímž vytváří dojem starého venkovského horského sídla, a napodobují v mnoha směrech lidovou architekturu. A pokud v interiéru takového domu také zvolíte kombinaci dvou odlišných technologií úpravy vnitřních omítek, například pokud použijete velmi jemný vápenný štuk nebo hladkou stěrku s bílou malířskou barvou a prostřídáte jej tekutou nebo vliesovou tapetou, získáte tím velmi atraktivní bydlení, které se může stát i inspirací pro vaše přátele.
Jak začít
Uvažujete-li například nad rekonstrukcí vašeho domu a chcete jej obléknout do nového kabátu a zároveň jej zateplit, pak máte před sebou poměrně nesnadný úkol, kdy je vysloveně nutné sáhnout po té správné technologii kotvení přes zateplení, respektive ukotvení jak izolační vrstvy, tak i krycího fasádního kamenného obkladu.
Nejčastěji jde o fasádní izolační polystyren anebo minerální vatu, a na vás je také volba vhodné tloušťky izolační vrstvy. Dnes už se běžně počítá s izolací až 200 mm, a bude-li na takto silném polystyrenu ještě viset obklad z kamene, musíte na to mít speciální injektážní kotvy, například Spiral Anksys.
Kotvy Spiral Anksys jsou prověřenou patentovanou technologií, která si dokáže poradit se všemi typy stavebních materiálů, i se všemi typy izolací a obkladů. Je to dáno jejich svéráznou konstrukcí, jde o ocelové trubičky z pozinkované síťoviny, které protáhnete předvrtaným otvorem do izolace i zdiva, a připevníte je na místě montážní pěnou. Pěna síťovinou proroste a dokonale ji spojí s každým materiálem, čímž vznikne velmi kompaktní a pevný, odolný spoj. Životnost takového spojení je desítky let, a je celkem pravděpodobné, že bude toto řešení přinášet radost vaší rodině napříč několika generacemi.