Solární plachta je dle názoru některých lidí kus obyčejné bublinkové fólie, která nedělá nic jiného, než že chrání hladinu bazénu před dopadem prachu a listí. To je samozřejmě pravda, ale je to jen část zásluh, které jí musíme přičíst. Jistě, že je důležité, aby byla voda v bazénu čistá a plachta má na tom svůj podíl, což také šetří náklady na nákup bazénové chemie a na provoz čerpadla s filtračním boxem. My se ale nyní zaměříme na něco, co vám může připadat až směšné. Na odpařování vody. Tento přirozený fyzikální jev je natolik známý, že jej nikomu nemusíme ani představovat, ani vysvětlovat.
Jestliže ponecháte delší čas vodu na talíři a nebudete se nádoby všímat, po určité době voda z talíře zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Naprosto stejné je to u každého bazénu s tím, že se tu rychlost odpařování vody neprojevuje tak markantně. Každý den se z jednoho čtverečního metru ve vašem bazénu vypaří do ovzduší přibližně pět litrů vody. To je poměrně málo a jistě vás to nijak neznepokojuje, a už vůbec to není důvod k tomu pokrývat hladinu bazénu plachtou, abychom vypařování vody zabránili. Jenže počítejte dál:
Má-li váš bazén rozměry 7 metrů na délku a 4 metry na šířku, každých 24 hodin se odtud odpaří do vzduchu 140 litrů vody. Za měsíc http://www.naseporodnice.cz/vyvoj-ditete/prvni-mesic-pohyby-hmat-zrak-hlas-chut.php to bude již 4 200 litrů a za půl roku koupací sezóny je to celkem 25 kubíků vody. Při ceně vodného a stočného 120 Kč za kubík musíte za jednu koupací sezónu dopustit do bazénu vodu v hodnotě přibližně 3 tisíce korun. Pokud chcete bazén provozovat deset let (a bazénová plachta má životnost i delší), zcela zbytečně vyhodíte do vzduchu třicet tisíc korun.
Investice do této zdánlivé hlouposti, která je součástí bazénového příslušenství, se tedy vyplatí, na rozdíl od některých jiných předmětů, které si lidé k bazénu kupují spíše zbytečně, když je buď nevyužívají nebo je po určité době vyhodí.